wypełniacze skórne
Baza wiedzy

Wypełniacze skórne

Wypełniacze skórne to substancje składające się głównie z naturalnie występującego wysoko stężonego kwasu hialuronowego. Preparaty wstrzykiwane są w skórę w celu ujędrnienia, uniesienia i napięcia skóry. Znajdują one zastosowanie w leczeniu wielu różnych problemów skórnych takich jak drobne zmarszczki, zwiotczenie skóry, zapadnięte kości policzkowe i skronie, czy też niezadowalający owal twarzy. Wypełniacze skórne odżywiają i dodają objętości skórze natychmiast zmniejszając widoczność drobnych zmarszczek oraz nadając naturalny wygląd, który nie wpływa na mimikę.

Wypełniacze skórne są formą niechirurgicznego leczenia z zakresu medycyny estetycznej. Mogą być stosowane w obrębie całej twarzy, w tym ust, policzków, brody i linii żuchwy oraz pod oczami.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego

Najbardziej popularną i bezpieczną formą wypełniaczy są wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie i niezwykle hydrofilową, co oznacza, że posiada zdolność wiązania znacznych ilości wody. Woda zatrzymywana jest w skórze, dzięki czemu zapewniony jest wysoki poziom nawilżenia skóry. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego ulegają całkowitej degradacji, są plastyczne i w przeciwieństwie do innych materiałów wypełniających są łatwe do usunięcia. Są również mniej podatne na komplikacje po wstrzyknięciu przez przeszkolonego specjalistę niż inne rodzaje wypełniaczy, które mogą wymagać chirurgicznego usunięcia.

Efekty pojedynczego zabiegu są widoczne bezpośrednio po zabiegu i mogą utrzymywać się od około 6 do 18 miesięcy. Zależy to m.in. od wypełniacza i miejsca wstrzyknięcia. Po tym czasie wypełniacz rozpuszcza się naturalnie w ciele, a leczone obszary wracają do stanu pierwotnego. Efekty uzyskane dzięki wypełniaczom w obrębie obszarów o mniejszym ruchu mięśni takich jak skronie czy linia żuchwy zwykle utrzymują się dłużej niż tam, gdzie mięśnie pracują intensywniej – na policzkach czy ustach. Te obszary wymagają częstszego powtarzania zabiegu, jeśli zależy nam na podtrzymaniu rezultatów.

Modelowanie policzków

Zabieg polegający na wypełnieniu policzków kwasem hialuronowym to niechirurgiczny zabieg medycyny estetycznej, który może być stosowany jako forma liftingu i modelowania twarzy. Preparat wypełnia podskórne ubytki tkanki tłuszczowej, opadające policzki znikają. Poprawie ulega objętość i owal twarzy, dzięki czemu przywrócony zostaje młodzieńczy wygląd, który naturalnie znika wraz z upływem czasu.

Policzki to często jedna z pierwszych części twarzy dotknięta skutkami starzenia się, ponieważ to nie skóra a objętość policzków staje się problemem. Zaokrąglone policzki tak kojarzone z młodzieńczym wyglądem zaczynają tracić na objętości, ponieważ dochodzi do utraty podskórnej tkanki tłuszczowej. Na proces utraty objętości może mieć wpływ genetyka. Jednak u większości osób utrata tkanki tłuszczowej i objętości w środkowej części twarzy pojawia się najpierw, przyczyniając się do zmiany rysów twarzy. Gdy maleje objętość, policzki opadają wpływając negatywnie nie tylko na wygląd środkowej części twarzy, ale również na podbródek, linię żuchwy, oczy i owal twarzy. Zaostrzeniu ulegają drobne zmarszczki w dolnej części twarzy, takie jak zmarszczki marionetki i bruzdy nosowo-wargowe. Wypełniacze pomagają poprawić owal twarzy i zniwelować widoczne oznaki starzenia. Wypełniacze mogą być również stosowane w korygowaniu nieprawidłowości w zakresie np. asymetrii twarzy, które nie są spowodowane procesem starzenia. Asymetrie w obrębie policzków, linii żuchwy, podbródka czy kości policzkowych można wyrównać za pomocą wypełniaczy.

Uwielbiane przez wielu celebrytów za działanie odmładzające, wypełniacze policzków są zabiegiem wolumetrycznym pozwalającym efektywnie zwalczyć oznaki starzenia. Dzięki dostępności zabiegu coraz więcej kobiet korzysta z tego sposobu na poprawę wyglądu.

Polecamy kurs wolumetria twarzy – wypełniacze oraz kurs Festiwal Ust – wypełniacze.

Zobacz również