kwas tca
Baza wiedzy

Kwas TCA – zyskaj świeży i promienny wygląd

Kwas trójchlorooctowy (TCA) jest pochodną kwasu octowego. Peeling z jego użyciem jest jedną z najbardziej efektywnych metod walki z powierzchniowymi defektami skóry. Cechuje go duża zdolność penetracji do skóry właściwej. Dzięki niemu wyrównamy powierzchniowe przebarwienia, zniwelujemy płytkie blizny i spłycimy zmarszczki. Jaki jest mechanizm działania kwasu TCA? Jak należy postępować po zabiegu? Jakie są przeciwwskazania?

Kwas TCA – jak działa?

Kwas TCA powoduje martwicę naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej. Jest to jeden z najmocniejszych kwasów organicznych, które znajdują zastosowanie w zabiegach złuszczania skóry. Siła jego działania zależy od zastosowanego stężenia, które mieści się w przedziale 20-50%. Najczęściej wykorzystywane są stężenia do 35%, każdorazowo decyzję podejmuje lekarz. Wyższe stężenia wywołują proces koagulacji białek a w rezultacie obumarcie komórek. Kwas stymuluje podział komórkowy w obrębie naskórka, dochodzi do jego złuszczenia. Powstają nowe włókna kolagenowe i zwarta oraz jednorodna tkanka. Niewielki obrzęk bądź też jego brak to z kolei efekt zmniejszonej przepuszczalności naczyń włosowatych. Kwas TCA wywołuje kontrolowany – lekki stan zapalny.

Podczas zabiegu jedna lub kilka warstw peelingu TCA aplikowanych jest na miejsce zabiegowe. W rezultacie dochodzi do kontrolowanego oparzenia chemicznego. Skóra staje się ciemniejsza oraz bardziej napięta kilka dni po zabiegu. Kolejnym etapem jest złuszczanie. Co ważne, nie dochodzi do powstawania strupów czy krwawienia. Złuszczanie naskórka trwa ok. 3 – 4 dni. Po upływie około dwóch tygodni od zabiegu proces złuszczania wygasa, a skóra jest już całkowicie zregenerowana.

Komu polecane są zabiegi z kwasem TCA?

Złuszczanie kwasem znajduje zastosowanie w leczeniu skóry trądzikowej i łojotokowej. Peelingi kwasem TCA sprawdzają się w przypadku osób mających problem z przebarwieniami, plamami pigmentacyjnymi oraz zmarszczkami. Polecane są również na blizny potrądzikowe i rozstępy, a także posłoneczne uszkodzenia skóry. Wskazaniem będą również widocznie rozszerzone pory i zaburzenia rogowacenia skóry.

Jakie są zasady postępowania po peelingu z użyciem kwasu TCA?

Po zabiegu zaleca się stosowanie delikatnych preparatów myjących i unikanie mydła. Należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry i stosowaniu kremów ochronnych z filtrami UV. Zdrapywanie łuszczącej się skóry grozi powstawaniem blizn i przebarwień, należy zatem bezwzględnie powstrzymywać się od tego typu działań. Nie angażujmy się w ciężkie ćwiczenia fizyczne do momentu aż proces złuszczania się nie zakończy. Chrońmy skórę twarzy podczas mycia włosów. Obszar poddany zabiegowi powinien być również chroniony przed kontaktem z drażniącymi kosmetykami oraz lekami.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Peeling z użyciem kwasu TCA z racji siły działania nie jest zabiegiem, który może być stosowany w każdym przypadku.

Przeciwwskazania do jego wykonania to m.in.:

  • Opryszczka
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Ekspozycja na słońce
  • Stan po zabiegu chirurgicznym – 2 miesiące
  • Alergie skórne
  • Przerwanie ciągłości naskórka
  • Choroby nowotworowe
  • Melazma
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Doustna terapia pochodnymi witaminy A

Kurs eksfoliacji kwasem TCA to solidne przygotowanie do wykonywania zabiegów z użyciem tej substancji. Po zapoznaniu się z informacjami teoretycznymi takimi jak wskazania i przeciwwskazania, działaniem kwasu czy też schematem i przebiegiem zabiegu, każdy uczestnik samodzielnie wykonuje zabieg na modelce. Poznaj również inne szkolenia kosmetyczne organizowane przed Beauty Lider w Warszawie.

Zobacz również