rozstępy
Baza wiedzy

Rozstępy – czym są i jakie zabiegi mogą nam pomóc je zwalczać?

Rozstępy to dość powszechny problem, który najczęściej pojawia się, gdy nasza skóra gwałtownie się zmienia z powodu szybkiego wzrostu lub przyrostu masy ciała. Najczęściej zaobserwujemy je na brzuchu, nogach, ramionach, plecach, biodrach i pośladkach. Mogą wystąpić u każdego, bez względu na płeć. Najczęściej jednak pojawiają się w ciąży i okresie dojrzewania. Początkowo wyglądają jak cienkie i czerwone linie odbiegające teksturą od otaczającej je skóry. Wraz z upływem czasu bledną i często znikają samoistnie wraz z upływem czasu.

Skąd biorą się rozstępy i kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na ich powstawanie?

Gdy skóra rozciąga się zbyt mocno lub zbyt szybko, elastyczne włókna i kolagen pod jej powierzchnią również nadmiernie się rozciągają, mogą nawet pękać. Nadmiernie rozciągnięte tkanki tracą elastyczność, na powierzchni skóry pojawiają się rozstępy.

Problem ten może dotknąć praktycznie każdego, częściej jednak mają z nimi problem kobiety. Często są spowodowane nagłym wzrostem lub przyrostem masy ciała. Poza tym, prawdopodobieństwo ich powstania jest większe w stanach i okolicznościach takich jak:

  • Predyspozycje genetyczne
  • Ciąża
  • Okres dojrzewania
  • Szybka utrata wagi
  • Gwałtowny wzrost wagi
  • Nadwaga
  • Stosowanie niektórych rodzajów kremów lub leków kortykosteroidowych

Jakie zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym mogą nam pomóc?

Laseroterapia

Nieablacyjny laser frakcyjny to urządzenie, które działa na wybrane fragmenty skóry nie uszkadzając przy tym naskórka. Energia z wiązki laserowej dociera do skóry właściwej i pobudza produkcję kolagenu. W większości przypadków konieczne będzie wykonanie kilku serii zanim uzyskamy satysfakcjonujące nas efekty. Laseroterapia stosowana jest również w celu redukcji zaczerwienienia spowodowanego trądzikiem i bliznami.

Karboksyterapia

Po wstrzyknięciu pod skórę medycznego dwutlenku węgla powstaje kontrolowany stan zapalny. W jego efekcie dochodzi do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastylowych. Dzięki poprawie ukrwienia tkanek poprawia się pigmentacja a rozstępy kolorytem zbliżają się do otaczającej je skóry stając się tym samym zdecydowanie mniej widoczne. Dowiedz się więcej: Kurs karboksyterapia

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja polega na złuszczaniu naskórka w sposób, jaki jest poza zasięgiem domowych środków. Ścieranie poza usunięciem martwych komórek naskórka powoduje również pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych. Zwiększa się produkcja elastyny i kolagenu, naczynia krwionośne poszerzają się co wpływa na stopień dotlenienia i odżywienia skóry. W efekcie, rozstępy ulegają spłyceniu. Dowiedz się więcej: Kurs mikrodermabrazji.

Mezoterapia igłowa

Jest to mało inwazyjny sposób leczenia rozstępów, nawet tych obecnych na skórze od dłuższego już czasu i może skutecznie pomóc wyrównać koloryt skóry. W powstałe na skórze zmiany wstrzykiwane są specjalne preparaty, które pobudzają skórę do regeneracji. Poprawia się krążenie krwi i metabolizm tkanki tłuszczowej. W wyniku zabiegu dochodzi do intensywnej produkcji włókiem elastylowych i kolagenowych co pomaga w zwiększeniu napięcia skóry i jej jędrności.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Fale energii przenikające w głębokie warstwy skóry ogrzewają tkanki i stymulują produkcję kolagenu. Mikronakłucia wywołują kontrolowany stan zapalny, a w rezultacie obserwujemy intensyfikację naturalnych procesów regeneracyjnych. Seria zabiegów spowoduje, że zauważymy widoczne wygładzenie rozstępów, a skóra stanie się bardziej sprężysta. Dowiedz się więcej: Radiofrekwencja mikroigłowa – RF frakcyjna.

Zobacz również